Mutfak Mirası Alanya

Mutfak Mirası Alanya – Culinary Heritage Europe, İsveç’in güneydoğusunda yer alan Skåne şehri ve Baltık Denizinde yer alan Bornholm adasının ortak faaliyeti sonucunda, 1995 yılında oluşturulmuş bir işbirliği ağıdır. Temel amacı, katılan şehirlerin mutfak kültürlerini ve yöresel ürünlerini, üye işletmeler ve üreticiler vasıtasıyla etkin ve doğru tanıtmak olan Bölgesel Mutfak Mirası kapsamında 2019 yılı itibariyle 13 farklı ülkeden 46 şehir aktif yer almaktadır.

Turistlere ve yerli tüketiciye o bölgede üretilen her türlü gıda ürünü ve yöresel ve yerel yemeğin tanıtılması için hayata geçirilen, Mutfak Mirası, ilk kurulduğu tarih itibariyle aradan geçen 24 yıl sonucunda sadece gıda ürünlerinin ve yemeklerin tanıtımı yapmanın ötesine geçmiştir. Yerel ürünlere katma değer sağlayan Mutfak Mirası, yerel değerlerin tek elden tanıtarak bilgi kirliliklerinin önüne geçmiş, mutfak kültürünü korumak ve doğru tanıtmak amaçlarına hizmet eder hale gelmiştir. Turizmde sürdürülebilirlik bağlamında gastronomi unsurlarını kullanmaya başlayan Alanya Belediyesi bu ağın aktif bir üyesi haline gelmiştir. Gastronomi alanında önemli çalışmalar yapan Belediye Başkanı Adem Murat YÜCEL zengin yöresel mutfak kültürünü ve Alanya’da üretilen her türlü gıdayı etkin bir şekilde tanıtmak için uluslararası bir proje olan MUTFAK MİRASI ağında Türkiye’den ilk şehir olarak sistem lisansının sahibidir. Avrupa Birliği tarafından onaylanmış “Mutfak Mirası Alanya” logosunu kullanma hakkına sahiptir. Sistem Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Gıda Müh. Sevda ERDOĞMUŞ ve Gıda Müh.Zeynep KİRİŞ tarafından koordine edilmektedir.

Gurme gezilerinin rağbet görmeye başladığı yeni turizm anlayışında internet üzerinden 22 farklı dilde tanıtımın yapılması ve Alanya ile ilgili ön araştırma yapan ziyaretçilerin ‘’Ne yiyebilirim?’’ sorusuna yanıt bulması, modern çağın bilgiye hızlı erişme arzusuyla birebir örtüşmektedir. Alanya Belediyesi’nin amacı Türkiye’nin birçok noktasında olduğu gibi kendine has dokusu ve kültürü olan Alanya Mutfağının korunması, tanıtılması ve sürdürülebilir bir turizm değeri olarak hak ettiği yeri almasıdır.

http://mutfakmirasi.alanya.bel.tr/ 
#culinaryalanya #mutfakmirasialanya