INTERNATIONAL ISTANBUL CULINARY CUP 2020 BAŞLIYOR!

Türkiye’nin köklü derneklerinden olan Aşçılar Derneği’nin dokuzuncu kez düzenleyeceği International İstanbul Culinary Cup, her yıl olduğu gibi 2020’de de, binlerce Executive Chef ile ulusal ve uluslararası pek çok tedarikçi firmayı bir araya getirecek. Aşçılar Derneği’nin 29 Şubat – 1 Mart 2020 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenleyeceği International Istanbul Culinary Cup’ta, Aşçılar Derneği’nin 23. Yıl etkinliği kutlamasının yanı sıra aşçı adayları ve profesyonel şeflere yönelik olan İstanbul Culinary Cup yarışması 5. kez gerçekleştirecek.

Tema mutfağı: Mutfak Mirası

Geçtiğimiz yıllarda mutfak teması olarak Kahramanmaraş, Alanya ve Gaziantep’in yöresel mutfak ve yemek kültürlerini İstanbul’a taşıyan etkinlik, 2019’da Türkiye’nin ve İstanbul’un sokak lezzetlerini misafirlerinin beğenisine sundu. İstanbul Culinary Cup 2020’de ise, uluslararası bir ağ olan ve Türkiye’deki öncülüğünü Alanya Belediyesi’nin sürdürdüğü “Bölgesel Mutfak Mirası – Regional Culinary Heritage” temasını işleyerek, Türkiye’nin mutfak kültürlerine destek vermeye devam edecek.

Temel amacı, katılımcı şehirlerin mutfak kültürlerini ve yöresel gıda ürünlerini, seçilmiş işletmeler ve üreticiler vasıtasıyla etkin ve doğru tanıtmak olan Bölgesel Mutfak Mirası kapsamında, 13 farklı ülkeden, 46 şehir yer alıyor. Turizmde sürdürülebilirlik bağlamında gastronomi unsurlarını kullanmaya başlayan Alanya adına, bu ağın aktif bir üyesi olan Alanya Belediyesi bu yıl yine bizlerle birlikte olacak.

İstanbul Culinary Cup 2020 Tema Mutfağı’nda Alanya Belediyesi ile bu sisteme dâhil olan şehirlerimizin bölgesel mutfak mirası ürünlerini sergilemekten büyük bir mutluluk duyacağız.

Yarışmalarda heyecan dorukta!

İstanbul Culinary Cup 2019; Kıbrıs, Türkiye’nin birçok ili ve İstanbul’dan pek çok gastronomi bölümü öğrencisini ağırladı. Zonguldak’tan Didim’e, Ankara’dan Kırklareli’ne, Alanya’dan İstanbul’a ve Kıbrıs’a onlarca aşçı adayı öğrencilerimiz ve profesyonel şefler farklı kategorilerdeki yarışmalarda altın, gümüş ve bronz madalyalar kazandı. Türkiye’nin öne çıkan gastronomi kültürü yarışmalarından biri olmayı başaran İstanbul Culinary Cup, 2020’de de ülkemizin 7 bölgesinde profesyonel aşçılar ve aşçı adaylarını, aşçı derneklerinin yönetim kurulları ve üyelerini, meslek liselerini ve üniversitelerin gastronomi bölümünde okuyan öğrenci ve eğitmenlerini, gurmeleri, akademisyenleri, mutfak yazarlarını, meslek eğitimcilerini, blogerları, sosyal medya yazarları ve basın mensupları olmak üzere 20 bini aşkın kişiyi ağırlayacak. Aşçılar Derneği’nin sektöre kazandırdığı ilklerden biri olan ve profesyonel aşçılar ile sektörümüzün önde gelen üretici firmalarını buluşturan International Istanbul Culinary Cup; yemek ve mutfak kültürleri ve Türkiye’nin gurme turizmine katkı sağlamak amacıyla çıtasını her yıl yükselterek içeriğine yenilikler katmaya devam edecek.

Bu önemli etkinlikte sizleri aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

 

Saygılarımızla

Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu Adına

Başkan İsmail Ay