Aşçılar Derneği Hakkında

Aşçılar Derneği, aşçılık mesleğine gönül ve emek vermiş değerli şefler tarafından mesleğimizin duayeni Aydın Yılmaz’ın önderliğinde 1997 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Türk mutfağını araştırmak, Türkiye’de mutfak sanatını geliştirmek, şeflerin mesleki eğitimini destelemek, aşçılar arasında sosyal dayanışmayı oluşturmak, yurt içinde ve yurt dışında mutfağımızın tanıtımını sağlamak, dünya mutfaklarını meslektaşlarımıza tanıtmak ve sektörle diyalogları geliştirmek derneğimizin kuruluş nedenleri ve amaçları arasındadır. Derneğimizin geçmişten bugüne Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yapan Aydın Yılmaz, Ahmet Yavuz, İbrahim Çelik ve Fikret Özdemir, misyonumuz kapsamında pek çok başarılı etkinliklere imza atmıştır.

Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Keleş
Başkan Yardımcısı Rıza Belenkaya – Başkan Yardımcısı Şenol Özbay
Genel Sekreter İsmail Ay – Sayman Birol Temel 
Üye Ersin Avşar – Üye Bülent Dilbağı – Üye Yusuf Kılıç – Üye Ünal Cenan

Vizyon

Derneğimizin vizyonu, Türk mutfak ve yemek kültürlerini araştırmak, Türkiye’de mutfak sanatını geliştirmek, şeflerin mesleki eğitimini desteklemek, sosyal dayanışmanın teminini sağlamak; yurt içinde ve yurt dışında mutfak kültürlerimizin tanıtılmasına  ve temsil edilmesine yardımcı olmak, ulusal ve yerel sektörle diyalogları geliştirmektir.

Misyon

Turizm ve gıda sektörü başta olmak üzere, her alandaki yerli üretimi destekleyen Aşçılar Derneği, Türk mutfak ve yemek kültürlerini ulusal ve uluslararası platformlarda temsil etmektedir. Mutfak kültürlerimizin yerel ve uluslararası platformlarda en iyi şekilde tanıtılmasına öncelik tanıyan derneğimiz bu bağlamda Türk turizmine katkı sağlamaktadır. Aşçılar Derneği, yöresel gıda ürünlerimizin dünya mutfaklarında yer alması ve aşçılarımızın Türk yemekleriyle uluslararası platformlarda öne çıkması için önemli organizasyonlara imza atarak, misyonunu geliştirmeye devam etmektedir.