1. Istanbul Culinary Cup 2019, DISPLAY ve CANLI YARIŞMALAR olmak üzere 2 bölümden oluşmaktadır.
 
2. Jüri teşhir ürünlerinde bütün kategorileri değerlendirmeye aldığında kullanılacak ürünlerin yenilebilir özelliğe sahip olduğuna bakacaktır. Bu yüzden teşhir ürünlerde bütün her şey yenilebilir olacaktır. İç desteğe müsaade edilir ama dış desteğe asla müsaade edilmeyip diskalifiye edilecektir.
 
3. Jüri Teşhir ürünlerini değerlendirmesinde sanatsal çalışmalarda yarışma tarafından belirlenen kategorilerde yazılan ürün ebat, genişliği, yüksekliği, ürünün canlılığı, renk uyumu, yenilebilir ürünler kullanılması, perspektif bakış acısı, doğallığına etnik bir çalışma olmasına bakacaktır.
 
4. jüri Canlı yarışmalarda nelere dikkat edecektir? Ön hazırlık ölçüsü, çalışma yöntemi ve iş akış sıralaması, hijyen deneyimleri, hazırlama becerisi, zorluk düzeyi, atık miktarı, pişirme yöntemi, malzeme kalitesi, zamanlama ekipman kullanımı, yemek miktarı doğruluğu, besin değeri malzeme kombinasyonu, orijinallik yemeğin dokusu, pratik yetenek doğruluğu, porsiyon ölçüsü, yemekteki garnitür miktarı, menü terminolojisi, lezzet kombinasyonu, görsel etki, pratiklik menü ile uyum, sunumda hijyen, doğru ısı, müşteri tarafından anlaşılabilirlik jüri canlı yarışmaya girecek olan bütün yarışmacıları bireysel ve takımlar için aynı sistemde denetleyecektir.
 
5. Jüri Bireysel takımlar kategorisine girecek yarışmacı ekiplerin kesinlikle ön hazırlık yapmalarına müsaade etmeyip sık kontroller yapılacaktır. Takımlar isterlerse çalışmış oldukları kurumların logo ve flama bayrağını açabilirler.
 
6. Bireysel takımlar bütün set üstü ekipmanları kendileri getirecektir. Mutfaklarda kullanılacak elektrik voltajı 260 volt olmaktadır bu yüzden mikser blender vs gibi ürünleri takımlar kendileri de getire bilir.
 
7. İstanbul Culinary Cup yarışmasında hijyen jürisi, yarışmanın hijyen kurallarını farklı değerlendirecektir. Uluslararası hijyen jürilerinin yer aldığı yarışma, 2 bölümden oluşmaktadır. Kategorinin hijyen birincisi ve Günün hijyen birincisi olarak 2 farklı dallarda değerlendirilecektir. Değerlendirmedeki kriterler; Mutfak genel temizlik, Pratiklik & genel hijyen bilgisi, ekipman kullanımı, temizlik ürünleri kullanımı, ekipman depolama kuralları, genel düzen ve tertip, sunumda hijyen, genel kişisel temizlik gibi detaylar jüri tarafından değerlendirecektir